20 Kritik Güvenlik Kontrolü Versiyon 6.1

On 28/03/2016, in Genel, by Specialist

Siber savunma olarak adlandırabileceğimiz şeyin evriminde artık büyüleyici bir noktadayız. Büyük veri kayıpları, fikri mülkiyet hırsızlığı, kredi kartı ihlalleri, kimlik çalınması, mahremiyetimize ilişkin tehditler, hizmet reddi – bunların tümü hepimiz için siber alanda bir yaşam biçimi halini aldı.

Siber Güvenlik Konseyi 2013 yılında bağımsız, uzman, kar amaçlı olmayan bir kuruluş olarak, açık bir Internet’in güvenliğine yönelik küresel bir kapsamla kurulmuştur.

Konseyin amacı Kritik Kontrollerin sürekli gelişiminin, desteklenmesinin ve benimsenmesinin sağlanması; siber güvenlik işgücünün yetkinliklerinin artırılması; ve siber alanda emniyetli, güvenli ve güvenilir bir şekilde çalışabilme yeteneğimizde ölçülebilir gelişmelere yol açan politikaların geliştirilmesidir. Ek bilgi için aşağıdaki adresi ziyaret ediniz (www.counciloncybersecurity.org)

Versiyon 6 neler Değişti

  • Yönetici Hakları Kullanımı’na ait Kontrol önceliği 12’inci Sıradan 5’e yükseltildi.
  • Güvenli Ağ Mühendisliği Kontrol Maddresi (Maddde 19) Silindi
  • E-Posta ve Ağ Tarayıcı Koruma Kontrol Maddesi 20 Kritik Kontrol Maddeleri arasına  7’inci sıradan giriş yaptı.
  • Hızlı Kazanımlar Kategorisi yerini Sistem,Ağ, Uygulama grup kontrolleri ile değiştirildi.Center for Internet Security Critical Security Controls olarakta adı değişti.
The Critical Security Controls for Effective Cyber Defense Version 6.1 ‘de  Temel ve Gelişmiş olmak üzere iki seviye katogeri eklendi. Alt kontrollerde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

www.cisecurity.org/critical-controls/documents/CSC-MASTER-VER61-FINAL.pdf.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.